omega.gen.tr https://www.omega.gen.tr Omega, Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, omega.gen.tr Sat, 04 Jun 2016 00:00:00 +0000 Sat, 18 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Balen Omega 3 https://www.omega.gen.tr/balen-omega-3.html Mon, 03 Dec 2018 07:09:37 +0000 Balen omega 3, İçeriğinde EPA ve DHA bin mg'lık iki yüz adet sığır jelatin içerir. Yani içeriğinde derin deniz ürünleri ve sığır jelatini içeren balen omega 3 yağları vücut tarafından üretilemeyen yağların dışarıdan Balen omega 3, İçeriğinde EPA ve DHA bin mg'lık iki yüz adet sığır jelatin içerir. Yani içeriğinde derin deniz ürünleri ve sığır jelatini içeren balen omega 3 yağları vücut tarafından üretilemeyen yağların dışarıdan alınması için üretilmiştir. Bu balen omega 3 yağları esansisel yağ asitleridir. Omega 3 yağ asitlerinin üç ana formu bulunur. Omega üç yağ asitleri balıklarda olan ve her insanın mutlaka tüketmesi ve vücuduna alması gereken yağ asitleridir. Bu yağ asitleri vücudumuzda bulunan temel yağ asitlerini  temel ana maddesidir. Bu omega üçler vücudumuzda sağlık hücrelerinin temelini oluşturduğu için çok önemli yağ asitleridir. Balık yağı takviyelerinin sağlık açısından yararının anahtarı omega üç yağ asitleridir. Omega üçleri vücudumuz kendisi üretmediği için dışarıdan alınması gerekir. 

Balık yağının yani Balen omega 3'ün faydaları; özellikle nörolojik ve psikolojik rahatsızlıklarda faydası çok hissedilir. Bedenimiz yeteri kadar omega 3'e sahip değilse beyinde vücudun diğer yanlarına mesajları iletecek kolları başka bir yağ asidinden  yapacaktır. Yani omega altı ile işlemi gerçekleştirecektir. Fakat bir çok araştırmada görülmüştür ki omega üçün yaptığı sinir hücreleri ile omega altının yaptığı sinir hücreleri birbirinden çok farklıdır. Bu durumun sonucu ise beynimiz gelen sinyalleri yanlış algılayabilir ve buda kişide depresyon, bipoler bozukluk ve daha başka birçok hastalığa neden olabilir.  Balık yağı olan balen omega üçün diğer faydaları arasında diyabet ve diyabetin neden olabileceği rahatsızlıkları engeller. Balık yağı takviyelerinde özellikle görme kaybı riskini ve bir dizi başka rahatsızlıkların olmasını da engelleyebilir. 

Balen Omega 3Balen omega üçün içerisinde bulunan asitler;
 • ALA (alphalinolenic asit),
 • DHA ( docosahexaenoic asit),
 • EPA ( Eicosapentaenoic asit) tir. Omega 3 yağ asitleri trigliserit ve kolestrol metobolizması üzerinde çok olumlu etkileri vardır. 
Balen omega üç ürününün kullanım miktarı;
 • Yetişkinlerde bir veya iki kapsül alınması yeterlidir.
 • On iki yaş altı çocuklar için günde bir adet kapsül yeterlidir. 
Balık yağını yani hayvansal gıdaları en çok tüketenlerin içerisinde eskimolar ilk sırada gelmesine rağmen kandaki kolesterolleri çok düşük olur. Bununda sebebi içeriğindeki omega 3 yağ asitleridir. Balen omega üçün, total olan kolesterolü ve trigliserit seviyesini düşürücü etkisi bulunduğundan, kan basıncını düşürerek kanı inceltici etkisi vardır. Balık yağı balen omega üç tam bir kalp dostudur. Kalp krizi gibi ciddi rahatsızlıkların kullanan kişide riski çok az seviyededir. İyi kolesterol dediğimiz kolesterolü yükseltici etkisi de ayrı bir faydasıdır. Bazı araştırmalarda balık yağının tümöre karşı koruyucu etkisi de gözlemlenmiştir. 

Ayrıca düşük kilolarda doğan çocuklarda bir çok temel yağ asidi eksik olduğu için bebeklerin zeka gelişimi geride kalır. Bu durumu iyileştirmenin en iyi yolu ise yine balen omega 3 yağ asitleridir. Bebeğe gereken yağ asitlerini verdiği için bebeğin gelişimi tamamlanarak zeka gelişimi istenilen seviyeye gelir. Çocuklarda balen omega yağı asitleri onların  zihinsel gelişimlerini olumlu etkilediği için büyüme dönemlerinde günde bir defa olarak kullanılmasında fayda vardır. Aynı zamanda Ailzamier hastalığına da iyi gelen omega 3 yağ asitleri, yetişkinlerinde rahatlıkla kullanabileceği bir yağ asidi kapsülüdür. Daha bir çok olumlu etkisi bulunan balen omega üç yağ asitlerinin hangi yaşta olursa olsun belirli oran ve miktarlarda alınması herkes için iyidir. 

Balen omega 3, yağ asidinin özellikle beraber kullanılmaması gereken durumların başında sentetik kan sulandırıcı ilaçlar ve düzenli olarak aspirin kullananların beraber almaması çok önemlidir. Ayrıca ameliyata girecek kişilerinde ameliyattan önce omega üç almaları sakınc]]> Omega 7 https://www.omega.gen.tr/omega-7.html Mon, 03 Dec 2018 16:07:30 +0000 Omega 7, (palmitoleik asit) Moğollar ve Tibetliler zamanına dayanan çok eski çağlardan günümüze kadar geleneksel ilaç olarak kullanılan eski çağlarda da olduğu gibi akciğer, dalak, mide ve kan dolaşımı üzerinde çok etkili o Omega 7, (palmitoleik asit) Moğollar ve Tibetliler zamanına dayanan çok eski çağlardan günümüze kadar geleneksel ilaç olarak kullanılan eski çağlarda da olduğu gibi akciğer, dalak, mide ve kan dolaşımı üzerinde çok etkili olan yabani iğnenin etkin maddesi olarak bilinmektedir. Yabani iğne ilk olarak 1977 de Çin sağlık bakanlığı tarafından belirlenmiştir. Yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda omega 7 yağ asidinin insan vücudunda oluşan yağ birikimini engellediği ve insülin seviyesini de düzenlediği kişinin fazla kilo almasını engellediği ve kilo kontrolüne yardımcı olduğu bilinen bir çeşit yağdır. Ayrıca omega 7 yağ bulunan mucize bir madde olarak bilinen ve insan metabolizmasını hızlandıran ve vücutta oluşan insülin hassasiyetini artırarak vücutta oluşan glikozu yağ olarak depolamak yerine enerjiye dönüştürdüğü ve bununla birlikte insanlarda kilo kontrolünü kolaylaştırdığı bilinmektedir. Omega 7 yağ yabani iğnenin etkin maddesi olarak bilindiği söylemiştik yabani iğnenin meyve ve çekirdekleri bu nedenle çok kuvvetli bir antioksidandır. Ayrıca yabani iğne içerisindeki çok değerli olan bu madde sebebi ile bağışıklık sistemini güçlendirici, bağırsak ülserine, kansere, radyasyon etkisine karşı koruyucu, iltihaba, yaşlanmaya, mide iltihabına karşı son derece kuvvetli bir koruyucu olarak bilinmektedir. Omega 7 doğada yabani iğnenin yağından sağlanmaktadır.

Omega 7'nin Faydaları

Omega 7 A, B1, C, E, K, P ve B12 vitaminleri için çok değerli bir kaynaktır. Ayrıca omega 7 çok kuvvetli bir antioksidan olarak bilinmektedir. Omega 7 doğal olarak insan derisinin bileşeni ve cildi nemlendirdiği, ciltte onarıcı görevi üslendiği ayrıca vücutta oluşan yaraların ve yine oluşan yanıkların iyileşmesinde son derece faydalı bir madde olarak faydalarının bulunduğu bilinmektedir. Omega 7 egzama hastalığında, bayanlarda vajinal kuruluklarda, insan sacı ve tırnaklarında olumlu etki sağladığı, göz kuruluğu tedavisinde etkin iyileştirici olarak kullanıldığı yine omega 7 nin faydaları arasında yer almaktadır. Omega 7 maddesinin insan hücrelerinde bulunan hücre zarının duygusal ve fiziksel olarak stresten korunmasında çok önemli bir yeri olduğu da bilinen faydaları arasındadır. Yapılan araştırmalar sonucunda omega7 yağının cilt ve saçta görülen kuruluk ve çevresel ve yaş faktörüne bağlı olarak deride oluşan esneklik kaybı ve kırışıklıklara karşı son derece mücadeleci özelliği sayesinde ciltte ve saçta gözle görülür derecede iyileşme sağladığı da biline faydaları arasındadır. Ayrıca omega 7 maddesinin vücutta su tutma kapasitesini arttırdığı da bilinmektedir. Omega 7'nin bu özelliği sayesinde çok çeşitli kozmetik ve cilt bakım ürünlerinde de kullanıldığı bilinmektedir. Omega 7 kilo kontrolüne yardımcı ve damarları güçlendirdiği de bilinen faydaları arasındadır.

Omega 7Omega 7'nin Tedavide Kullanılması

 • Cilt nemlendirici
 • yanık tedavilerinde 
 • Yara ve iltihapların tedavilerinde
 • Egzama hastalıklarında
 • Vajinal kuruluklarda
 • Saç ve tırnak tedavilerinde
 • Göz kuruluğu hastalıklarında
 • Çeşitli deri hastalıklarının tedavisinde
 • Öksürükte
 • Mukoza ve mide zarı hastalıklarının tedavilerinde
 • Dermatit tedavilerinde

]]>
Omega 3 https://www.omega.gen.tr/omega-3.html Tue, 04 Dec 2018 11:05:48 +0000 Omega 3, Omega 3 vücudumuz için gerekli olan bir vitamindir. Ancak insan vücudu bu vitamini üretemediği içinde gıdalardan alınması gereken bir çeşit yağ asitidir. Çocuklarında zihinsel gelişimi için son derece faydalı bir ya Omega 3, Omega 3 vücudumuz için gerekli olan bir vitamindir. Ancak insan vücudu bu vitamini üretemediği içinde gıdalardan alınması gereken bir çeşit yağ asitidir. Çocuklarında zihinsel gelişimi için son derece faydalı bir yağdır. Omega 3 yağ asiti beslenmemize dahil etmek zorunda olduğumuz bir maddedir.

Omega 3 faydaları: Omega 3 yağ asidi en çok kalbimiz için faydalıdır. Ayrıca omega 3 damar sertliğine, yüksek tansiyona, kötü kolesterolün düşmesine, kalpteki ritim  bozukluğu ve kalp krizi  riskinin oluşmamasına da yardımcı olur. Omega 3 insan beyninde yapı taşıdır. Bu vitamin özellikle küçük çocuklar, hamileler ve emziren anneler içinde çok önemlidir. Omega 3 vitaminini bol alan çocukların diğer yaşıtlarına oranla zeka yönünden daha önde oldukları görülmektedir. Omega 3 sinir sistemi hastalıkları içinde son derece önemlidir. Görmemizi sağlayan retina tabakasının gelişmesinde yardımcı olur. Omega 3 yağ asitleri bayanlarda adet sancısını hafifletir, kemik erimesine iyi gelir, ayrıca cilt güzelliği içinde vazgeçilmez bir gıdadır. Anne sütü de doğal bir omega 3 kaynağı olduğu için, annelerde ilk altı ay bebeklerine anne sütü vermektedirler. Vücutta yağın depo formu olan trigliserid seviyesini düşürür ve kalp damar sağlığını korumaya yardımcı olur. Kilo vermeyi de kolaylaştırır.

Omega 3 hangi besinlerde bulunur;  Et, süt, yumurta, fındık, fıstık, ceviz, balık çeşitleri, kuru fasulye, nohut, yeşil yapraklı sebzeler, bademde de bol miktarda  bulunur.  Düzenli olarak omega 3 açısından zengin besinler tüketen insanlar da beyin yaşlanması gecikir. Bu neden'den dolayı alzheimer hastalığı, depresyon rahatsızlığı, şizofreni gibi hastalıklara da iyi gelir. Omega 3 bulunan yiyecekleri haftada en az 2- 3 kez tüketmekte fayda vardır. Her gün 4- 5 adet ceviz veya yemeli, her gün yeşil yeşil yapraklı sebzeler den tüketmeli, bolca yoğurt yemeliyiz. Kuru baklagilleri haftada en az bir kere tüketmeye gayret etmeliyiz. Eğer balık tüketemiyorsak balık yağı takviyesi alabiliriz.

Omega 3Omega 3'ün kanser hastalığına karşı etkileri; Vücudumuzda bulunan kötü huylu hücreleri baskı altında tutabilmek ve yok etmek için bağışıklık sistemi omega 3 yağından güç alarak, göğüs, prostat, kolon kanseri ve bir çok kanser türüne de iyi gelmektedir. Ayrıca omega 3 damarları da koruyarak pıhtılaşmayı da önlüyor.Kanın tüm vücutta dolaşmasını sağlayarak el ve ayak üşümelerini azaltıyor. omega 3 yağ asitleri cilt hücrelerini yenileyerek cilt yaşlanmasını engelliyor ve cilde parlaklık veriyor.

Omega 3'ün çocuklar için önemi; Omega çocuklar için mükemmel bir  besin kaynağıdır. Omega 3 çocuklarda dikkat eksikliğine, hiperaktif çocuklarda dikkat eksikliğinden kaynaklanan öğrenme sorunlarını gidermede yardımcı olur.

Omega 3 zararları: Tükettiğimiz her vitamin gibi omega 3'ün de fazlası zararlıdır. Özellikle kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin çok dikkatli almaları gerekir. Çünkü bu hastalarda beyin kanamasına ve felçlik geçirmelerine yol açabilir. Bu hastalar kapsül şeklinde aldıkları bu takviyeyi kontrolsüzce aldıklarında yarar yerine zarar görebilirler. Alacakları dozu mutlaka bir doktora danışarak almaları gerekir. Ayrıca omega 3 açısından zengin gıdaları fazla tüketen kişiler de kilo alabilirler, ancak tablet şeklinde alınan omega 3 yağ yardımcı olmaktadır.
]]>
Omega https://www.omega.gen.tr/omega.html Wed, 05 Dec 2018 07:47:58 +0000 Omega, Kelime kökeni Yunanca'dır. Yunan alfabesinin 24. ve son harfidir. Yüce Allah kutsal İncil'de Alfa'da benim, Omega'da benim diyerek başlangıcın ve sonsuzluğun kendisine ait olduğunu bildirmiştir. Omega harfi kutsal bir t Omega, Kelime kökeni Yunanca'dır. Yunan alfabesinin 24. ve son harfidir. Yüce Allah kutsal İncil'de Alfa'da benim, Omega'da benim diyerek başlangıcın ve sonsuzluğun kendisine ait olduğunu bildirmiştir. Omega harfi kutsal bir tılsım taşıdığı için yüksek değer verilen bir çok şeye bu harfin ismi verilmiştir. Omega, bir araba markası, saat markası, elektrik direnç ölçme ve değişik birçok kimyasal formüllerde kullanılmaktadır. İnsan sağlığı için önemli bir yere sahip birçok vitamin grubu omega ismiyle belirtilir. İnsan sağlığı için omega vitamin ve mineralleri omega 3-5-6-7-9 olarak isimlendirilir. Bu vitaminler arasında sağlık açısından en fazla kabul gören vitamin ise omega 3 serisi vitaminlerdir.

İnsanlar omega 3'ü balıktan, omega 6'yı ayçiçek yağından, omega 9'u ise zeytinyağından sentezler. Bunlar genel olarak kolay elde edilen vitaminlerdir. Fakat nar çiçeği ve çekirdeğinden elde edilen omega 5 ile yabani iğde'den elde edilen omega 7 bulmak biraz güçtür. Özellikle omega 6 bilinçsiz tüketiciler tarafından fazlasıyla vücuda alınmaktadır. Bu durum endişe vericidir. Çünkü ayçiçek yağı yapısı gereği ağır bir yağdır. Bulunduğu yerde çökerek yapışır. Dışarıda saf su ile yıkandığında çıkmayışı bile damar çeperlerinde nasıl kötü bir etki yapacağının adeta işaretidir. Omega 6, omega 3 ile belirli oranlarda vücutta olursa etkinliği görülebilir. Bu oran 3 birim omega 3'e karşı, 1 birim omega 6 olacak şekilde olmalıdır. Yani bir ayçiçek yağlı yemek yiyorsak 3 öğün balık yemeliyiz. 

OmegaOmega serisi vitaminlerin vücudumuza etkileri nelerdir

Omega 3; çocuk planlamasından önce ebeveynlerin omega 3 takviyesi yapmaları gebe kalacak eş için olumlu sonuçları olduğu gözlemlenmiştir. Anne karnında döllenme meydana gelişinden itibaren annenin alacağı omega 3'ün bebek gelişimine olan katkıları ispatlanmıştır. Gebelik sürecinde düzenli alınan omega 3 vitaminleri çocuğun anneden kaynaklanan stresin etkisinde kalmadan, sağlıklı bir şekilde büyüdüğü gözlemlenmiştir. Zaten doğan çocukta bu görülecektir.  Doğumdan sonra çocuğa düzenli olarak verilen omega 3 özellikle okul dönemi çocuklarında konsantrasyon bozukluğu ve hiperaktivite sorunlarının oluşmadığı görülmektedir. Devam eden yıllar boyunca yetişkinlik döneminde kullanılan omega 3 kalp damar tıkanıklığına önleyerek kardiyovasküler oluşmamasını sağlar. Beyin nöronlarının düzgün çalışmasını ve sağlıklı yaşlanmayı sağlar. Omega 3 somon, alabalık, uskumru, sardalya balıklarında daha fazla bulunur. Ayrıca ceviz ve kuru yemişler omega 3 deposudur.

Omega 5; Nar çiçeği ve çekirdeğinden elde edilir. Cilt sağlığından kalp sağlığına kadar birçok etkileyici özelliği vardır. Vücutta meydana gelen enflamasyon, şeker hastalığı ve kanda mikrop bulunması, iltihabi durumlar için kullanıldığında önemli etkileri görülür,

Omega 6; Vücudumuzda üretilemeyen esansiyel yağ asitlerinden biridir. Bu yağ eksikliği beyinde çeşitli sorunlara yol açabilir, ayçiçeğinde bol miktar da bulunur. Omega 3 ile belirli oranda etkileşime girmesiyle faydası ortaya çıkar,

Omega 7; Yabani iğdenin çekirdek ve olgun meyvelerinden elde edildiğinden bulunması zor ve oldukça kıymetli bir vitamindir. A, B1, B12, C, E, K, P vitaminleri ile likopen, karotenoidler, flavonoidler ve fitosteroller gibi bir çok değerli mineral ve vitaminin bünyesinde barındırır. Etkisi antioksidan özelliğinden kaynaklanır. Bu çok değerli vitamin içeriği nedeniyle bağışıklık güçlendirici, iltihap temizleyici, mide rahatsızlıkları, bağırsak ülseri, radyasyon etkileri ve kansere karşı olan etkisiyle kardiyovasküler sistemi güçlendirici etkisi vardır. Ayrıca omega 7 yönünden oldukça zengin bir içeriğe sahip bu bitki, derin bir bileşime sahip olduğundan cildi onarıcı ve nemlendirici etkisi vardır. Yanık tedavisi, egzama tedavisi, tırnak ve saç üzerindeki olumlu etkileri tartışılamaz. Bilimsel veriler omega 7 yağ asidi]]> Omega 3 Dikkat Eksikliği https://www.omega.gen.tr/omega-3-dikkat-eksikligi.html Wed, 05 Dec 2018 17:44:10 +0000 Omega 3 dikkat eksikliği, halk arasında balık olarak bilinen ve çoklu doymamış yağ asitlerinden birisi olan omega 3 yağ asitleri bedenimizin normalde yerine getirmesi gereken fakat beden tarafından üretiminin zor olduğu yağ asid Omega 3 dikkat eksikliği, halk arasında balık olarak bilinen ve çoklu doymamış yağ asitlerinden birisi olan omega 3 yağ asitleri bedenimizin normalde yerine getirmesi gereken fakat beden tarafından üretiminin zor olduğu yağ asidi türü olması sebebiyle oldukça önemli bir yeri vardır. Omega 3 yağ asidi bedenimizin ihtiyacı olan birçok yapıda önemli görevleri bulunmaktadır. Özellikle dikkat eksikliği konusunda sık sık tavsiye edilen yağ asidi türü budur.

Omega 3 bedenimizde pek çok faaliyette kullanılıyor ve bunların arasında en yaygın olarak bilinenleri kalp lie damar sağlığının korumasına yardımcı olma, beyin hücresini çepeçevre saran zarın üretimini sağlama, kanın normal bir biçimde pıhtılaşmasına yardımcı olmasını söyleyebiliriz. Son senelerde çalışılan  bilimsel araştırmalar sonucunda omega 3’ün hipertansiyon ile lupus  gibi bağışıklık sistemi rahatsızlıklarını önlenmesinde önemli bir faktörü olduğunu göstermektedir.

Eğer uzun süre omega 3 yönünden yetersiz bir biçimde beslenirseniz cilt ve saç kuruluğu, egzama gibi alerjilerine meydana gelmesi, kepek oluşumu, göz kuruluğunun oluşması ile dikkat eksikliği en başta olmak üzere birtakım olumsuz etkiler meydana gelebilir. Fakat yetersiz miktarda alınan omega 3’ün bu geçici problemlerden daha önemli olan  (damar ve kalp hastalıkları gibi) problemlere sebep olabileceğini unutmamak gerekir.

Omega 3 Dikkat Eksikliği

Dikkat eksikliği ile hiperaktivite bozuklukları

Yapılan son bilimsel araştırmalar neticesinde omega 3 ile balık yağının özellikle dikkat eksikliği ile hiperaktivite bozukluklarına karşı önleyici etkisi oldukça yüksek çıkmaktadır. Özellikle de çocuk yaşlarda hiperaktivite ile dikkat eksikliği sorunu görülürken genellikle davranışlarda gelişme yavaşlığı ile zihinsel faaliyetlerin yerine getirememesi sorununa karşı etkili bir silahtır. Yapılan araştırmalar omega 3 tüketiminin bu sorunları ortadan kaldırdığı görülmüştür.

DHA barındıran besin maddelerinin takviyeleri ile DHA yönünden zengin olan gıdaların (ceviz ile keten tohumu gibi gıdalar) çok daha fazla alınması sayesinde diğer farklı yöntemler yardımıyla (daha sağlıklı bir beslenme programı, daha az işlem görmüş gıdalar, daha fazla yapılan spor etkinlikleri ile daha az televizyon ve bilgisayar başında durmak gibi) yaşanma tehlikesi bulunan dikkat eksikliği ile hiperaktivite bozukluklarının etkilerini yüksek bir oranda azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Zihin hücrelerinin onarımı ve dikkat eksikliğini önleyici yanı

Omega 3 yağ asitlerinin tüketimi hem sinir sistemini ve hem de beyin sisteminin sağlıklı bir biçimde çalışmasında oldukça etkileri olduğu yapılan birçok araştırma sonucunda ortaya konmuştur. Bununla birlikte gelişen, yenilenen ve iyileşmeye müsait hale gelen beyin hücreleri omega 3 tüketimi sayesinde dikkat eksikliğini ortadan kaldırıcı etkisi sayesinde kısa süreli yaşanacak olan hafıza kayıplarını da ortadan kaldırarak elde edilen yeni bilgilerin de uzun süreli hafızaya atılmasına yardımcı olmaktadır.

Omega-3 tüketiminin beyin ve sinir sisteminde yapmış olduğu olumlu etkilerinden birkaçı aşağıda belirtilmiştir.  

 • Depresyon yaşayan bireylerin tedavisine yardımcı olur.
 • Alzheimer hastalığı ile bunama riskinin en aza indirilmesini sağlar.
 • Ruh halinde yaşanan olumsuz bozulmaları önleyip kişiye enerji verir.
 • Konsantrasyon ve dikkat bozukluklarını önler.
 • Belleğin güçlenmesini sağlar.
 • Davranış bozukluklarına karşı oldukça önemli bir yeri bulunmaktadır.
 • Saldırganlık göstergesini azaltarak bireyin sakinleştirmesini sağlar.
 • Mizaç ve kişilik üzerine yapıcı etkileri bulunmaktadır.
 • Tepkisellik noktasında meydana gelebilecek gecikmeleri önleyici etkisi bulunmaktadır.

]]>
Omega 3 Eksikliği https://www.omega.gen.tr/omega-3-eksikligi.html Wed, 05 Dec 2018 18:49:29 +0000 Omega 3 eksikliği, besinlerden gerekli olan yeterli miktarda alınamayan Omega 3 eksikliği sonucunda özellikle genel olarak çocuklarda beyin ve göz içindeki gelişimi, konsantrasyon eksikliği, davranış şekillerinde bozuklulukları, Omega 3 eksikliği, besinlerden gerekli olan yeterli miktarda alınamayan Omega 3 eksikliği sonucunda özellikle genel olarak çocuklarda beyin ve göz içindeki gelişimi, konsantrasyon eksikliği, davranış şekillerinde bozuklulukları, öğrenme açısından öğrenim güçlüğüne benzer ve bunlar gibi birçok aksaklıkların meydana gelmesine etki gösterir. Yapılan ve araştırılan çoğu bilimsel ve güncel araştırmalara göre yetişkin olan kişilerde kalp problemi gibi sorunları azalttığı, aşırı unutkanlık, diyabet hastaları, bağışıklık gücüne bağlı olan koruma sistemi üzerinde oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Omega 3 eksiği oldukça rahatsız edici bir durum olması vücut için temel yağ asitlerinin eksiğini beraberinde getirmektedir ve haftada en az 3 kez balık yiyerek bu ihtiyacı gidermek oldukça mümkün olabilmektedir. Aslında burada farklı iki problem oluştuğu bilinmektedir. Omega 3’ün çok fazla bulunduğu balıklar çok soğuk ve derin olan deniz ürünleri balıkları olarak bilinmektedir. Tuna balığı, sardalya balığı, somon balığı, ringa balığı ve uskumru gibi balıklar oldukça omega 3 yağı fazla olan balıklar olarak geçmektedir. Bir diğer önemli problem ise tüm dünya düzeyinde göreceli olarak geçerli olan deniz kirliliğinin olması durumudur. Deniz içerisinde soğuk su balıklarının denizden almış oldukları ağır yüklü metaller, tüketildiğinde insan vücuduna geçtiği bilinmektedir. Genellikle hamilelik dönemlerinde anne karnında ve küçük çocukluk yaşlarında vücuda geçen besinlerle alınmış olan ağır metallerin yol açmakta olduğu zararlar hiçbir zaman geriye dönülemez sonuçlara yol açtığı bilinmektedir.Bu gruplar dışında kalmış olan balık çeşitlerini tüketmek oldukça daha sağlıklı ve mümkündür. Tabi buna bağlı olarak günlük tüketilen balıklardaki Omega 3 dereceleri çok yüksek olmayan balıklar olarak geçmektedir. 

Omega 3 EksikliğiOmega 3 eksikliğinin beyin için önemi

İnsan vücudunda beyin gelişimi için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Yapılan ve araştırılan çoğu çalışmalarda anne adaylarının gebelik dönemlerinde aldığı balık yağının bebeklerin ilerleyen yaş dönemlerinde algılamalarındaki farklılık yaratılabildiği gözlemlenmiştir. Fakat aslında şunu da belirtmek ve vurgulamak gerekir. Aslında anne sütü içerisinde bulunan balık yağı yani Omega 3 açısından oldukça zengindir. Genel olarak doğum sonrası ilk 6 ay anne sütüyle beslenen bebekler tam olarak anne sütü almamış olan bebeklerle karşılaştırıldığında bilgi fonksiyonları oldukça fazla fark gösterdiği gözlenmiştir. Bebeklerde beyin ve göz gelişimi oldukça önemli olduğu için ilk 2 yıl anne sütü oldukça çok önemlidir. Anne sütü içmeyen bebeklerin ve daha büyük çocukların dışarıdan omega 3 almaları doktor gözetimi altında uygun olabilmektedir.

Omega 3 eksiğinin bağışıklık sistemi için önemi

Vücut içerisindeki çoğu bütün hücrelerin zar kısımlarında mevcut olan Omega 3 dolayısıyla tüm vücut sistemlerin gelişmesi için oldukça çok önemlidir. Bunun sebebi ise tüm sistemler iyi çalıştığı zaman bağışıklık sistemi oldukça iyi çalıştığı bilinmektedir ve bu nedenden dolayı bağışıklık sistemini oldukça fazla direk olarak etkilemektedir.
 
Omega 3 eksikliğinde oluşabilecek olan rahatsızlıklar
 • Yüksek tansiyon hastalığı
 • Yüksek kolesterol
 • Kalp hastalığı
 • Eklem iltihabı
 • Osteoporoz
 • Depresyon
 • Astım
 • Ağrılı adet
 • Zayıflama
 • Dikkat eksikliği
 • Hiperaktivite bozukluğu
Omega 3 eksikliği kadar fazlası da zararlı olabilmektedir. Çok miktarda alındığında vücut kanamalara sebep olduğu gibi bazı beklentilerin tam olarak farklı bir şekilde tersine dönebildiği de izlenmektedir Bu çok faydalı bir besin diyerek günde iki üç kilo alıp yemek oldukça bilinçsizce bir tüketim şekli olarak kabul edilir ve yanlış bir durumdur. Her zaman uz]]> Omega 3 Şurup https://www.omega.gen.tr/omega-3-surup.html Thu, 06 Dec 2018 11:50:30 +0000 Omega 3 Şurup, Içeriğinde Omega 3 yağ asidi bulunduran balık yağı sağlık açısından büyük önem arz etmektedir.  Öyle ki depresyonu hafifletmekten diyabet önlemeye kadar uzun bir fayda listesi bulunmaktadır. Omega 3 yağ asit Omega 3 Şurup, Içeriğinde Omega 3 yağ asidi bulunduran balık yağı sağlık açısından büyük önem arz etmektedir.  Öyle ki depresyonu hafifletmekten diyabet önlemeye kadar uzun bir fayda listesi bulunmaktadır. Omega 3 yağ asitlerini vücut üretemediği için dışarıdan takviye edilmesi gerekir. Özellikle psikolojik ve nörolojik rahatsızlıklarda faydası hissedilir. Eğer vücutta yeteri kadar omega-3 yok ise beyinden vücudun diğer yanlarına mesajları iletebilmek için başka bir yağ kullanacaktır bu da omega-6'dır. Yapılan araştırmalar sonucu omega-6 ile kurulan sinir hücreleriyle omega-3 ile kurulan sinir hücreleri arasında fark vardır. Bunun sonucunda beyin sinyalleri karışık alabilir. Bu da depresyon, psikolojik rahatsızlıklar ve bipolar bozukluğa sebep olur.Omega 3 Şurup 

Diyabet ve diyabetin sebep olduğu hasarların önlenmesine yardımcı olan omega-3 görme kaybı gibi bir dizi rahatsızlığı da önleyebilir. Kanı inceltici, kan basıncını düşürücü ve Total Kolesterolü düşürücü etkisi bulunmaktadır. Ayrıca kalp damar hastalıklarına karşı en büyük koruyucudur. Yapılan araştırmalara göre omega-3 tümörün oluşmasını ve büyümesini yavaşlattığı tespit edilmiştir. Doktorların önerdiği doza göre dikkat eksikliği görülen çocuklarda Omega 3 kullanımı bu sorunun giderilmesinde büyük yardımcı olacaktır. Çünkü Omega 3 zihin gelişimini olumlu yönde etkilediği gibi öğrenme kapasitesini de artırmaktadır. Omega 3 yağ asitleri en çok beyinde bulunduğu için alzheimere karşı da koruyucu nitelik taşımaktadır. Balık yağları iki ayrı şekilde üretilir. İlki balığın bedeninden çıkarılan yağlar, ikincisi de karaciğerinden elde edilen yağlar. Karaciğerinden elde edilen yağlar yüksek oranda A vitamini içermektedir. Bu yüzden hamilelerin kullanması önerilmez. Özellikle ameliyata girecek olan kişiler ameliyattan önce Omega 3 kullanımının bırakmalıdırlar. Omega 3 şurup eczanelerde bulunmaktadır.
]]>
En İyi Omega 3 https://www.omega.gen.tr/en-iyi-omega-3.html Fri, 07 Dec 2018 07:23:22 +0000 En İyi Omega 3, besin takviyelerinden biri olarak bilinir. En çok balık yağında bulunan omega 3 yağları oldukça faydalıdır. Çoklu doymamış yağ olarak da bilinen omega 3 yağ asitleri, vücut sağlığımız ve dinçliğimiz içi En İyi Omega 3, besin takviyelerinden biri olarak bilinir. En çok balık yağında bulunan omega 3 yağları oldukça faydalıdır. Çoklu doymamış yağ olarak da bilinen omega 3 yağ asitleri, vücut sağlığımız ve dinçliğimiz için oldukça gerekli olduğu gibi vücudumuzda üretilemediği için ek besin olarak almamız gerekir. Haftada en az iki kere balık yemenin şart olduğunu söyleyen doktorlar, kesin olarak hangi miktarda tüketilmesi gerektiğinin, yaş ve cinsiyete göre de değiştiğini belirtmektedir. Eğer çeşitli sebeplerden dolayı düzenli bir şekilde balık tüketilemiyorsa, balık yağı takviyesi ile bu açık kapatılabilir. Fakat bu konuda gerekli hassasiyet gösterilmez ve uzun süre boyunca omega 3 yağları bakımından vücut eksik kalırsa, cilt ve saç kuruluğu, göz kuruluğu, dikkat eksikliği, egzama ve kepeklenmenin yanı sıra çok ileri durumlarda kalp damar hastalıkları gibi ciddi sorunlara sebebiyet verebilir. Omega 3 yağlarının faydalarını açıklamaları ile birlikte şöyle sıralayabiliriz:

Yüksek Tansiyon: Tansiyonun düşürülmesine önemli oranda katkı sağlayan omega 3, yüksek tansiyon sebebiyle oluşabilecek kalp krizi riskini de azaltmaktadır. 

Yüksek Kolesterol: En önemli faydalarından birisi de yüksek kolesterolü düşürmesidir. Oldukça yaygın olan bu rahatsızlıkla başa çıkmak için düzenli balık yemek yada balık yağı takviyesi almak gerekir. Ayrıca omega 3, kötü kolesterolü düşürdüğü gibi iyi kolesterolü de yükseltmektedir. 

En İyi Omega 3Depresyon: Depresyon durumu yaşayan kişiler, depresyon ilaçları ile birlikte omega 3 alınırsa bu süreç daha çabuk ve kolay anlatılmakta, depresyon belirtileri de önemli ölçüde azalmaktadır. Her durumda olduğu gibi, burada da doktora danışılmalı ve sonra bu besin kullanılmalıdır. 

Kanser: Yapılan araştırmalarda omega 3 yağları bakımından düzenli beslenen kişilerde, meme kanseri, kolon kanseri ve prostat kanseri riskinin oldukça düştüğü görülmüştür. Hatta kanser evresinde kullanılan omega 3'ün, kanserin ilerlemesini de azalttığı da tespit edilmiştir. Araştırmacılar aksi sonuçlarda elde ettiği için, doktor kontrolünde omega 3 almak en doğru seçim olacaktır. 

Adet Ağrısı (Dismenore): Bayanlarda adet dönemi boyunca görülebilen şiddetli ağrı, mide bulantısı ve kusma belirtileri kişilerin yaşam kalitesini oldukça düşüren ciddi bir rahatsızlıktır. Yine yapılan araştırmalar sonucunda, omega 3 kullanan kadınlarda bu adet dönemi rahatsızlıklarının önemli ölçüde azaldığı görülmüştür. 

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu: Özellikle küçük çocuklarda görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun, balık yağı ve omega 3 takviyesi ile büyük oranda ortadan kalktığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte zihinsel gelişime de katkı sağlayan omega 3, ceviz ve keten tohumu gibi besinlerde de bulunduğu için, bu besinlerden de düzenli şekilde almak bu rahatsızlıkların tedavisine katkı sağlayabilir. 

Astım: Omega 3'ün bir diğer faydası da iltihap azaltıcı olmasıdır. Astım hastalığında nefes daralmasının yanı sıra iltihaplanma da oluştuğu için, omega 3 yağları astım hastalarına iyi gelmektedir. Hastalığın belirtilerini büyük ölçüde azalttığı için düzenli şekilde alınması etkili olmaktadır. 

Osteoporoz: Genellikle menopoz süreci sonrasında hormonal dengelerin değişmesi sebebi ile ortaya çıkan ve kemiklerde zayıflamaya yol açan hastalığa osteoporoz adı verilir. Omega 3 yağları vücuttaki kalsiyumun emilme oranını arttırdığı için, osteoporoz hastalığını yavaşlatmak ve önlemek için kullanılan besin maddeleri arasında yer alır. Bununla birlikte omega 3 yağ asitleri vücuttaki kemik gelişimini arttırdığı için bu hastalık için etkili bir besindir. 

Eklem İltihabı: Eklem iltihabı olan kişilerde, eklem bölgelerin]]> Omega 3 Kilo Aldırırmı https://www.omega.gen.tr/omega-3-kilo-aldirirmi.html Sat, 08 Dec 2018 01:38:48 +0000 Omega 3 Kilo Aldırırmı; Omega 3 yağ asitleri özellikle farklı olan antioksidanlar bakımından zengin olmasından sebep özellikle çocukların gelişmesinde ve boy uzamasında işe yaramaktadır. Öbür yandan omega 3, zekayı kuvve Omega 3 Kilo Aldırırmı; Omega 3 yağ asitleri özellikle farklı olan antioksidanlar bakımından zengin olmasından sebep özellikle çocukların gelişmesinde ve boy uzamasında işe yaramaktadır. Öbür yandan omega 3, zekayı kuvvetlendirici olan bir takım etkileri de yer alan bir hayvansal yağ cinsidir. Omega 3 sağlığa olan faydaları ve bağışıklık sistemini, zekayı hafızayı kuvvetlendirmesi ile beraber iştah açıcı etkisi sebebiyle kilo almak için de kullanılabilmektedir.

Omega 3 öbür hayvansal yağlar gibi fazla kalori bulunduran bir yağ cinsidir. 1 gram balık yağının içinde yaklaşık olarak 9 kalori yer almaktadır. Omega 3 ün sıvı bir şekilde tüketilmesi halinde iştah artırıcı etkisi ile beraber bulundurduğu fazla kalori sebebi ile vücudun ihtiyacından çok kalori tüketimi sonucunda zamanla yağ dokusnun yükselmesi de kaçınılmaz olabilmektedir. Bu durumda omega 3 ü tüketirken dikkat edilecek kurallar arasında en önemli ve ilk sırada olan, omega 3 ü fazla oranda ve zamansız bir şekilde tüketmekten uzak durmak gerekmektedir. 

Omega 3'ün yaptığı etkiler konusunda bütün kişiler aynı fikirdedir. Fakat omega 3'te bir hayvani yağ çeşidi olduğu için doğal bir şekilde çok oranda enerji bulundurmakta ve bu enerjiyi harcamayan insan vücudu tarafından vücudun muhtelif yerlerindeki birikmiş olan yağ dokuları şeklinde depolanmaktadır. Riskleri ve yan etkileri, omega 3'ün doğal olan durumu yerine, omega 3'te yer alan vitaminler ve minerallerden müteşekkil bir omega 3 tableti imal edilmiş ve küresel çapta satışa sunulmuştur.Omega 3 Kilo Aldırırmı 

Omega 3 tabletini de kendine has olan bir takım dezavantajları olabilir. Fakat oluşan dezavantajlar içinde omega 3 gibi kilo aldırıcı etkisi bulunmaz. Ayrıca omega 3 kapsülünün taşınması ve saklanması kolaydır ve ağırlığı ve hacmi olmayan bir çözümdür. Omega 3 tabletinin kalorisi oldukça düşüktür ve son zamanlarda yükselen bir sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır.

]]>
Omega 6 https://www.omega.gen.tr/omega-6.html Sat, 08 Dec 2018 01:58:59 +0000 Omega 6, Çoklu doymamış yağ asidi olan omega 6, esansiyel bir yağ asitidir. Omega Yunan alfabesinde bulunan bir harftir, 6 ise kimyasal formülünden kaynaklanır. F vitamini olarak bilinir. Omega grup yağ asitleri içer
Omega 6, Çoklu doymamış yağ asidi olan omega 6, esansiyel bir yağ asitidir. Omega Yunan alfabesinde bulunan bir harftir, 6 ise kimyasal formülünden kaynaklanır. F vitamini olarak bilinir. Omega grup yağ asitleri içeriklerine göre üçe ayrılır. Omega 6 yağ asitleri Alfa-Linoleik Asit olarak bilinen bu grup ALA şeklinde kısaca ifade edilen asitten meydana gelir. Eksikliğinde özellikle görme ile ilgili problemler bariz olarak ortaya çıkar. Bu grup yağ asitleri bitkisel yağlar, yumurta, kuruyemiş, kümes hayvanları ve tahıl ürünleri ile susam yağı, ceviz, soya, ayçiçek yağı ve mısırda yoğun bir şekilde varlık gösterir. 

Omega 6 yönünden en zengin besinler derin ve soğuk su balıklarıdır. Bu vitamin vücut tarafından üretilmez. Belirtilen gıdan ürünlerinden veya hazır üretim tabletlerden elde edilir. Özellikle çocuklarda büyüme, sağlıklı ergenliğe geçiş ve gelişim için gereklidir. Ayrıca var olan sağlığın korunması içinde etkilidir. 

Omega 6Omega 6 vitamininin vücudumuza faydaları nelerdir

İnsan hayati organlarının sağlıklı çalışması ve hastalıklar için koruyucu özelliği nedeni ile sürekli tüketilmesi gereken bir besin olan omega 6 faydaları aşağıda sıralanmıştır;
 • Omega 6 yağ asitleri kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisi olduğu ispat edilmiştir. Kötü kolesterolü (LDL) düşürücü etkisi vardır. Fakat yüksek düzeyde omega 6 tüketimi iyi kolesterolü de düşürdüğünden aşırı tüketimden kaçınılmalıdır,
 • Omega 6 içeren yağ asitlerinin içinde bulunan başlıca yağ asitleri linoleik asit ve araşidonik yağ asitleridir. Bu asitler beynin kaliteli gelişim, görme ve sinir sisteminin desteklenmesinde ön plana çıkarlar ve damar sağlığının korunmasında etkilidirler,
 • Besinlerin yanı sıra omega 6 yönünden zengin gıdalardan elde edilen tabletler kullanım için pratik kolaylık sağlarken, süt ürünleri, margarin, ekmek ve sos gibi besinlerin yer aldığı besin grupları, omega 6 çoklu doymamış yağ asitini artırabilmek için farklı seçenekler sunmaktadır.
 • Hücresel düzey de iletişim görevi sağlayarak önemli bir rol sağlamakta, hücre gelişimini etkileyerek beyin gelişimi üzerinde kritik rol oynar. Aynı zamanda merkezi sinir sistemi ve kas gelişiminde de önemli görevleri bulunur,
 • Omega 6 vücudumuz da yeterli düzeyde omega 3 ile karıştığında faydalı olur. Fakat kanımız da bulunan omega 6, omega 3'ün dörtte birinden fazla olması durumunda zararlı etkilerini görebiliriz. Yani omega 3 ve omega 6 yağ asitlerinin birbirlerine oranları çok önemlidir. Yanlış beslenme alışkanlıkları nedeni ile omega 6 miktarı omega 3 miktarının 9-10 katına çıkar ki; bu durum kişiden kişiye değişmekle birlikte enflamasyon olarak kendini gösterir ve bu durum daha çok ayak yanmaları ve ayaktan ayak bileklerine doğru yorgunluk, ağrı ve hassasiyet olarak kendini gösterir. 
 • Günümüz de artık herkesin yeterince hatta fazladan omega 6 aldığı bilinmektedir, fakat omega 3 tüketimi oldukça sınırlı olup, sağlıklı vücut için yeterli değildir. Bu nedenle genel olarak insanlar sağlıklı aralığın dışındadırlar,
 • Omega 3 ve omega 6 yağ asitlerinin dengeli bir şekilde alınması ile dolaşım sistemindeki sorunlar ortadan kalkacak, damarlardaki elastikiyet artacak, kan inceldiğinden damarlardan akışı daha kolay olacak ve enflamasyon gibi çözülemeyen sorunlar ortadan kalkacaktır.
Omega 6 yağ asitinin diğer etkileri;

İnsan metabolizması tarafından üretilmeyen omega 6 yağ grubu, kana karıştığında, kullanımdan önce ki halinden daha uzun zincirler oluşturabilir. Daha uzun yağ asidi zincirleri, hormon üretiminde, genetik oluşumun gelişmesinde, hücre zarı yapımında, kan pıhtılaşmasında, yaraların iyileşmesinde ve enflamasyon (vücut yangısı) durumlarının yok edilmesinde görev alırlar. Vücudumuza aldığımız alfa lineolik asit (omega 6) ALA; omega 3 ve omega 9 kaynaklı vitaminler de bulunan EPA ve DHA asitlerini]]> Omega 3 Balık Yağı https://www.omega.gen.tr/omega-3-balik-yagi.html Sat, 08 Dec 2018 20:34:37 +0000 Omega 3 balık yağı, balık yağı faydalarından dolayı halk arasında farklı hastalıkların tedavisinde yardımcı olarak kullanılmaktadır. Pisi, morina, somon, kefal, uskumru, ton balığı, sardalya, alabalık, balina g Omega 3 balık yağı, balık yağı faydalarından dolayı halk arasında farklı hastalıkların tedavisinde yardımcı olarak kullanılmaktadır. Pisi, morina, somon, kefal, uskumru, ton balığı, sardalya, alabalık, balina gibi balık çeşitleri omega 3 balık yağı bakımından zengin olan balıklardır. Bu tür balıklar uzmanlar tarafından mineral, protein, vitamin ve diğer hayati besinlerin karşılanması amacıyla önerilmektedir. Genel sağlığın yanı sıra cilt sağlığı içinde önemli rolü olan omega 3 balık yağı doğal yollardan karşılanamıyorsa dışarıdan besin takviyesi olarak alınabilir.

Omega 3 balık yağının faydaları

Balık yağı sağlığa geniş yelpazede katkı sağlar. Cilt sağlığı, kanser türlerinden korunma, tansiyon, kemik sağlığı gibi daha pek çok hastalık üzerinde olumlu rol oynamaktadır. Omega 3 balık yağının faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür;7

Balık yağı yüksek tansiyonu düşürür. Omega 3 balık yağı damarları genişletme özelliğindedir ve bu özelliğiyle yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur. Kan basıncını dengede tutarak tansiyonun dengelenmesini sağlar.

Trigliserid düzeyini düşürmek için omega 3 balık yağı faydalıdır. Trigliserid kanda bulunan yağlarda bol miktarda bulunmaktadır. Trigliserid normalin üzerine çıktığında bazal metabolik sendroma yol açabilir. Bu durumda metabolizma zayıflayarak fonksiyonel şekilde çalışamaz. Trigliseridin eksikliği veya fazlalığı kalp-damar hastalıkları başta olmak üzere diyabet gibi hastalıklara yol açabilir. 1 gram balık yağı kapsülü alındığında trigliserid düzeyinin %50 oranında düştüğü uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Balık yağı kardiyovasküler hastalıkları önleyici etkiye sahiptir. Omega 3 balık yağı, yüksek kan basıncını düzenler. Kroner arterlere plak oluşumunu önler, duvar sertleşmesi ya da tıkanması gibi sorunlara karşı iyi gelir. Kalp ritmini düzenleyerek kalp krizi riskini önemli ölçüde azaltır.

Omega 3 balık yağı kemik sağlığını korur. Kemik sağlığını korumak için balık yağının önemi büyüktür. Zayıf kemiklerin güçlenmesini sağlayarak vücudu kemik hastalıklarına karşı korur.

Omega 3 balık yağı vücutta kanser gelişme riskini azaltır. Bazı kanser türlerinden korunmak amacıyla balık yağı birçok uzman tarafından tavsiye edilmektedir. Vücut sağlığını genel anlamda koruyan balık yağı hücrelerin de sağlıklı kalmasını sağlar. Vücutta oluşmuş olan kanser türlerinin yayılmasını ve büyümesini engeller.

Böbrek problemlerine karşı iyi gelir. Böbrek hastalıklarından korunmak için balık yağı önerilmektedir. Bunun yanı sıra böbrek problemi yaşayan kişiler için önerilmemektedir.

Tip II diyabete karşı faydalıdır. Düzenli balık yağı tüketimi Tip II diyabet seviyesini sağlıklı bir düzeyde tutar. Balık yağının içeriğinde bulundurduğu önemli maddeler insilün ihtiyacını karşılayabilir.

Omega 3 balık yağı gebelik komplikayonlarını önler. Gebeliğe bağlı gelişen komplikasyonları azaltarak gebeliğin ve anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişmesine yardımcı olur. İçeriğinde bol miktarda asit ve DHA içeren omega 3 balık yağı, düşükleri önleyebilir ve gelişebilecek komplikasyonları ortadan kaldırabilir.

Omega 3 balık yağı kilo vermeye yardımcı olur. Bu konu hakkında uzmanlar yaygın olarak omega 3 balık yağı önermektedir. Kilo vermeyi kolaylaştırmak için günde 4 gram balık yağı alınabilir.

Güneş ışınlarından korunmak için omega 3 balık yağı faydalıdır. Zararlı güneş ışınlarına karşı cildi korur ve güneşin ciltte yol açtığı hasarları onarıcı etkiye sahiptir.

Balık yağı ruh sağlığına karşı iyi gelir. Fiziksel sağlığı koruyan balık yağı aynı zamanda ruh sağlığını da korur. Beyin ve sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır.

Vücuda enerji verir ve kuvveti arttırır. Hafızayı güçlendirir. Bilişsel fonksiyonları iyileştirir. Aynı zamanda ciddi bir hastalık olan Alzheimer hastalığına karşı faydalıdır.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bağışıklığı zayıflatacak virüs ve bakterileri ortadan kaldırmak için vücuda destek olur. Bunun yanı sıra Hiperaktivite ve dikkat eksikliğine karşı f]]> Omega 9 https://www.omega.gen.tr/omega-9.html Sun, 09 Dec 2018 03:49:25 +0000 Omega 9, vücudumuz için gerekli olan doymamış yağ asitlerinden biridir. Esansiyel yağ asidi özelliği göstermez. Omega-9 tekli doymamış yağ asitleri içinde önemli rol oynayan bir yağ asitidir fakat temel yağ asidi deği Omega 9, vücudumuz için gerekli olan doymamış yağ asitlerinden biridir. Esansiyel yağ asidi özelliği göstermez. Omega-9 tekli doymamış yağ asitleri içinde önemli rol oynayan bir yağ asitidir fakat temel yağ asidi değildir. Omega 9, vücut tarafından üretilebilmektedir. Kalp için önemli bir rol oynayan bu yağ asidinin üretilebilmesi için vücutta yeterli miktarda omega 3 ve omega 6 bulunması gerekir. Omega 9'a en iyi örnek oleik ve mead asit türleridir. En çok zeytinyağı türü ürünlerde bulunur.


Omega 9Omega 9 faydaları

Bitkisel yağların içinde çok bulunan omega 9'un bazı bitkilerdeki oranları; zeytinyağı %62-%80, badem yağı %64-%80, mango yağı %33-%55, pirinç kepeği yağı %31-%38, shea yağı %40-%55, macadamia fındığı yağı %53-%64, kayısı çekirdeği yağı %58-%73, fındık yağı %64-%84, üzüm çekirdeği yağı %56-%78'dir. Daha bir çok bitkide omega 9 olan oleik yağ asitleri bulunmaktadır. Bu yağlar genel anlamda iyi kolestrol düzeyinin yükseltilmesinde olumlu etkiye sahip yağlardır. Bu yüzden zeytinyağının, kalp-damar sağlığı için son derece önemli olduğu günümüzde bilinmektedir.  Yağlar cilde uygulandığında sedef, egzama, kuruluk ve kaşıntı gibi sorunları giderilmesine yardımcı olurlar. Mango yağı kuru saçlar ve kuru ciltler üzerinde çok etkilidir. Fındık yağı kılcal damarlar üzerinde çok etkilidir. Ayrıca bu yağ ile masaj yapıldığında kas gevşetici özelliğe sahiptir. Shea yağı meme ucu çatlakları ve doğum sonrası çatlakları üzerinde etkilidir. Ayrıca beyin gelişimi, vücut direncinin güçlenmesi, koroner kalp hastalıklarının önlenmesi gibi özellikleri de bulunmaktadır bulunmaktadır. Yetersizliklerinde ciltte kuruma gibi bazı deri hastalıkları, astım, büyümede gerileme, şeker ve bazı kanser türleri görülebilmektedir. O yüzden omega 9 içeren yiyecekleri özellikle de zeytinyağını soframızdan eksik etmemeliyiz.
]]>
Omega 3 Faydaları https://www.omega.gen.tr/omega-3-faydalari.html Sun, 09 Dec 2018 10:46:23 +0000 Omega 3 Faydaları, Vücudumuz için yararlı olan omega 3, vücudumuzda oluşturulmaz, bu vitaminin dışarıdan alınması gerekir, derin ve soğuk sularda yaşayan balıklar, ceviz, semiz otu ve keten tohumu gibi ürünler omega 3 yö Omega 3 Faydaları, Vücudumuz için yararlı olan omega 3, vücudumuzda oluşturulmaz, bu vitaminin dışarıdan alınması gerekir, derin ve soğuk sularda yaşayan balıklar, ceviz, semiz otu ve keten tohumu gibi ürünler omega 3 yönünden oldukça zengin besinlerdir. Alabalık, uskumru, sardalya, ton balığı ve somon başta olmak üzere deniz ürünlerinin omega 3 değerlerinin önemli ölçüde ön plana çıktığı görülmektedir. Bunun yanı sıra deniz ürünleri proteinler yönünden de oldukça yüksek değerlere sahiptir. Omega 3 yağ asitleri bütün hücrelerin oluşturulmasında temel yağ asiti olarak görev alırlar. Bunlar EPA ve DHA olarak isimlendirilir. 

Omega 3'ün faydaları
 • Omega 3 EPA yağ asitleri özellikle yetişkinler de kalp damar sorunlarının önlenmesinde önemli bir etkiye sahiptir,
 • DHA yağ asitleri vücut gelişimi ve beyin fonksiyonlarının çalışmasında etkilidir,
 • Depresyon riski olan kişiler de omega 3 ölçümü yapıldığında düşük değerlerin çıktığı gözlemlenmiştir. Yetersizliğinde anksiyete (ölüm korkusu), ve depresyon sorunları ortaya çıktığından bu durumun aşılmasında etkilidir,
 • Kalbimiz elektrik sinyalleri ile çalışır, elektriksel işlevlerin kesintisiz ve uyum içinde çalışması için santral beyin nöronlarının sağlıklı çalışması gerekir. Nöronların sağlıklı olması içinde omega 3 kullanılması gerekir, omaga 3 sinirlerin üzerini kaplayarak bir çeşit yalıtım yapmakta ve dışarıdan temasları engellediği gibi dışarıya da gereksiz elektrik atlaması yapmasına engel olmaktadır. Böylece istemsiz hareketler ve düzensiz psikolojik sorunlar oluşmamaktadır.
 • Beynimiz de bulunan yağ oranı yüzde 60'tır. Bu yağların yüzde 33'ü omega 3 yağ asitlerinden oluşur, omega 3 içeriğinde bulunan DHA yağ zinciri beyin hücrelerinin oluşumu ve çalışma şeklinden sorumludur. DHA'lar insan hayatı boyuncu nöronlar arasında bulunan snaps'ların (bağlantı) etkinliğinden de sorumludur.
 • Erişkin bir bireyin beyninde DHA miktarının 20 gr'dan aşağı olması serotonin seviyesinin azalmasına yol açacak devamında depresyona yol açacaktır. Ayrıca hücre ve kalp yapısını koruyan, hormonel bir madde olan kaslarda kasılmaların düzenlenmesi ve ağrı hissinin azaltılmasını sağlayan prostoglandinler'in üretimi için EPA yağ zincirine ihtiyaç vardır.
 • Yapılan araştırmalar da depresyonlu deneklerden bir bölümüne omega 3 yağ asiti verilir. Bir bölümüne de plasebo (hiç hastalığı olmayanlara verilen etkisiz ilaç) verilir. Omega 3 verilen kişiler de oldukça belirgin iyileşme görülürken diğer grupta bir iyileşme görülmemiştir. Faydası görüldüğü için iki gruba da verilmeye başlanmıştır,
 • Bir başka çalışma da ise depresyon hastası olan kişilerin kanlarında omaga 3 seviyesinin düşük olduğu tespit edilmiş, düşük DHA yağ asiti olduğunda beyin tarafından salgılanan mutluluk hormonu serotonin'inde düşük olduğu gözlemlenmiştir.
 • Son çalışmalara göre omega 3 seviyesi yükseldiğinde beyin tarafından salgılanan antidepresan etki gösteren BDNF seviyesinin artarak depresyonu bastırdığını göstermiştir.
 • Halen üzerinde çalışılmakta olan şizofreni, otizm, dikkat eksikliği ve hiperaktivite ve disleksi gibi nöral sorunların omega 3 alımı ile yok edileceği veya yavaşlatılacağını göstermektedir.
 • Çocuklarda kullanımı ile büyüme ve gelişme çağında hem fizyolojik hem de öğrenme kabiliyetini artırmaktadır,
 • Kalp damar sorunu olanlar için koruyucu etkiye sahiptir, kan basıncı düşürücü ve kan inceltici etkiye sahiptir. Fakat yapılan deneylerde aşırı kullanımı damarlar da aşırı incelmeye neden olduğu tespit edildiğinden sürekli kullanılıyor ise sene de bir ay ara verilmelidir.
 • Ceviz ve somon balığında bulunan omega 3 üzerinde yapılan araştırmalarda hangisinin etkisi nasıl olduğu araştırılmış, cevizin toplam kolesterolü ve kötü kolesterolü düşürme de etkili olduğu, somonun ise iyi trifliseritleri düşürüp iyi kolesterolü yüksettiği gözlemlenmiştir.
Omega 3 Faydaları Omega 3 Hapı https://www.omega.gen.tr/omega-3-hapi.html Mon, 10 Dec 2018 00:40:54 +0000 Omega 3 hapı, günümüzde başta çocuklar olmak üzere birçok kişi için gerekli olan bir haptır. Aslında bu hapa bir diğer anamda vitamin hapı demek de yanlış olmayacaktır. Omega 3 denilince aslında insanların aklına ik olarak Omega 3 hapı, günümüzde başta çocuklar olmak üzere birçok kişi için gerekli olan bir haptır. Aslında bu hapa bir diğer anamda vitamin hapı demek de yanlış olmayacaktır. Omega 3 denilince aslında insanların aklına ik olarak balıklar ve balık yağları gelmektedir. Bu durum aynı zamanda balık yağıyla da bağlantılıdır. Çünkü omega 3 yağı içerisinde çok yüksek oranda balık yağı bulunmaktadır. Bu şekilde omega 3 hapının meydana getirdiği etkiler tümüyle doğal bir hal almaktadır. Omega 3 hapı, yetişkinler tarafından genellikle çocuklara göre farklı faydalar elde etmek amacıyla kullanılmaktadır. Bu duruma örnek vermek gerekirse, omega 3 hapı, yetişkinler tarafından cildi güzelleştirmek amacıyla, vücuttaki enfeksiyonları uzaklaştırmak amacıyla kullanılırken, çocuklarda zeka gelişiminin arttırılması, kemiklerin normalden ok daha hızlı ve çok daha fazla güçlendirilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bunların haricinde omega 3 hapı, insanlarda çok büyük faydalar göstermektedir. Fakat belirtmek isterim ki bu hap içerisinden başta koruyucular olmak üzere çok çeşitli kimyasal bulunmaktadır. Bu nedenle çeşitli hastalıklara sahip olanlar ya da çocuklar kendi başlarına bu hapı kullanmamalıdır. Kullanılan omega 3 hapı, kesinlikle doğru bir şekilde kullanılmalıdır. Aksi durumlarda bazı yan etkilerden etkilenerek bu haptan olumsuz bir etki almış olursunuz. 

Omega 3 HapıOmega 3 hapının faydaları:

Omega 3 hapının en büyük faydası, çocuklarda kemiklerin daha hızlı gelişmesini sağlamaktır. Bu nedenle herhangi bir darbeye bağlı olarak kırılan kemiklerin onarım sürecinde bazı doktorlar. çocuklara omega 3 hapı ve diğer vitamin haplarından vererek bu süreci çok daha iyi bir hale getirmektedir. Eğer sizlerde çocuklarınızın kemik sağlığını iyileştirmek istiyorsanız bu vitamin haplarını çocuklarınıza düzenli olarak vermelisiniz.

Güney Avusturalya Üniversitesinde yapılan araştırmalara göre omega 3 hapı, insanlar tarafından diyet programına uygun bir şekilde eklenirse yapılan egzersizlerin etkilerini arttırdığı ortaya çıkarılmıştır. Omega 3, insan vücudunda yağsız dokuları destekler ve yağlı dokulara karşı durur. Bu durumda vücuttaki fazla yağlar çok daha hızlı bir şekilde yakılır. 

Herkesin çok iyi bildiği gibi omega 3 hapı, özellikle çocuklarda hafızayı ve zekayı geliştirmektedir. Bu hapı kullanan kişilerin kullanmayan kişilere göre beyinleri serebral korteks bölümleri biraz daha gelişmiş olduğu için hapın faydaları görülebilir. Bu nedenle düzenli bir şekilde omega 3 desteği alarak hafızanızı ve beyninizi geliştirebilirsiniz.

Son olarak bu hapın en büyük faydalarından bir tanesi de insan vücudunda meydana gelen protein sentezini arttırır. Üstelik omega 3 hapının bu özelliği bilimsel olarak net bir şekilde ortaya çıkarılmıştır. Bu nedenle spor yapan ve vücudundaki kas gelişimi arttırmak isteyen herkes, bu hapı düzenli bir şekilde kullanmalıdır. 

Bunların yanı sıra insanlarda omega 3 hapı, çok ciddi bir şekilde iltihap karşıtıdır. Omega 3 hapı bu özelliğiyle insanlarda antibiyotik etkisi göstermektedir. Sizlerde vücudunuzdaki enfeksiyonları ve iltihapları uzaklaştırmak için düzenli bir şekilde bu hapı kullanın. İnsan vücudunda bulunan tüm dokunun enerjiye ve vitamine ihtiyacı bulunmaktadır. Bu nedenle alınabilecek tüm vitaminlerin alınması, insanlar için çok büyük faydalar sağlayacaktır. Özellikle gelişim sürecinde olan çocukların bu vitaminlere çok ihtiyacı vardır. Bu hap, insan vücudunda artık olan maddelerin atılmasına neden olduğu için bu etkisi de insanlar için ayrı bir faydadır. Özellikle kilolu insanlarda bu etki çok fayda etmektedir. Ödem ve buna benzer birçok sorunun vücuttan uzaklaştırılması için bu etkilerden faydalanabilirsiniz. 
]]> Omega 3 6 9 https://www.omega.gen.tr/omega-3-6-9.html Mon, 10 Dec 2018 13:29:02 +0000 Omega 3-6-9, vücudun dengesi sağlayabilmesi, vücudun sağlığını tam anlamıyla kazanması için vücuda gerekli olan vitaminlerdir. Omega 3, 6 ve 9 doymamış yağ asitleridir. Omega 3, Omega 6 ve Omega 9'dan oluşan yağ asitlerinin be Omega 3-6-9, vücudun dengesi sağlayabilmesi, vücudun sağlığını tam anlamıyla kazanması için vücuda gerekli olan vitaminlerdir. Omega 3, 6 ve 9 doymamış yağ asitleridir. Omega 3, Omega 6 ve Omega 9'dan oluşan yağ asitlerinin beyin gelişimine çok büyük etkileri vardır. Bunun yanında bağışıklık sistemini güçlendirirler. Koroner kalp hastalıklarını önlemede büyük rol oynarlar. Yetersiz olduklarında ciltte kuruma ve buna benzer bazı deri hastalıklarına, astım, artiris gibi sorunlara neden oldukları görülmüştür. Bunların yanında bu vitaminlerin eksikliği diyabet ve kanserin bazı türlerine de yol açabilir. Ayrıca eksikliklerinde günlük hayatta yol açtığı sıkıntılardan bazıları büyümede gerileme ve öğrenme eksikliği gibi problemlerdir. Bu besinlerin diyetlerde kullanılmasıyla kilo verme hızında artış görülebilir ve diyetlerde kullanılmasıyla kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, bağışıklık, alerjik reaksiyonlar, sinirsel bozukluklar gibi problemleri de önledikleri gözlenmiştir. Omega 3 ve Omega 6 birlikte alındıklarında vücuda yarar sağlarlar. 

Omega 3: Omega 3 6 9Omega 3 yağ asitleri çoklu doymamış yağ asitleridir. Bunlar damar sertliğine karşı koruyucu tipte olan doymamış yağ asitleri olarak da geçebilir. Omega 3'ün insan vücuduyla alakası olan sadece 3 çeşidi vardır. ALA, EPA, DHA olarak isimlendirilir. ALA; çay dikeni tohumu, orman meyveleri yağı, adaçayı tohumu yağı, keten tohumu yağı, yosun yağı gibi bitkisel maddelerin yapısında bulunur. EPA ve DHA ise daha çok balık ürünlerinde bulunur. Bu ürünler balık, kalamar, karides v.b. ürünlerdir. Omega 3 yumurtanında yapısında vardır. Ayrıca Omega 3 vücut tarafından üretilebilen bir doymuş yağ çeşidi değildir. Omega 3 kandaki trigliserit miktarını azaltma, eklemlerde sertlik ve ağrıları azaltma, astım ve Alzheimer riskini azaltma gibi etkiler gösterebilir. Bunun yanında bebeklerin gelişiminde büyük rol oynar. Ayrıca antidepresan etkisi gösterebilir.

Omega 6: Omega 6 vücut tarafından üretimi yapılamayan dışardan alınması gereken bir doymamış yağ asidi türüdür. Genelde bitkisel yağlar, kuruyemiş, yumurta ve kümes hayvanlarının (tavuk, horoz, hindi vs.) etinde bulunur. Omega 6 hücresel bir düzeyde iletici olarak çok önemli bir yol izlemektedir. Hücre gelişimi açısından aldığı kritik yol sayesinde; beyin, kas gelişimi ve sinir merkezi açısından çok önemli bir yere sahiptir.

Omega 9: Omega 9, Omega 3 ve Omega 6 gibi doymamış yağ asitlerinin aksine vücutta üretilebilen bir doymamış yağ asididir. Omega 9, Omega 3 ve Omega 6'nın varlığında vücutta sentezlenebilir. Omega 9 kolesterolü dengeler ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu yüzden kalp ve kalbin çalışması bakımından önemli bir rol oynamaktadır. En çok avokado, kuruyemiş, zeytinyağı gibi ürünlerde rastlanır. 

Omega 3-6-9 vücuda son derece faydalıdır. Böylelikle bu bilgilere bakılınca herhangi bir mağazadan tek bir vitamin çeşidini içereni değil de üçünü de içeren Omega 3-6-9 ürününü almak daha mantıklı gelebilir. Fakat vücutta Omega 6 ve Omega 3'ün birbirine oranlanmasında 4/1 gibi bir sonuç çıkmaktadır. Bu da fazla alınan Omega 6 yağ asitlerinin çok fazlalığı insan sağlığı için zararlı bir hale gelmektedir. Bu Omega 3 yağ asitleri için de geçerlidir. Fazla alınan Omega 3 yağ asitleri kas ve eklemlerde inflamasyona sebep olabilir. Bu da insan sağlığını negatif etkileyen bir durumdur. Beslenme alışkanlığı gereği insanlar günde yeteri kadar Omega 6 almaktadırlar. Fakat bunun tersine Omega 3 olarak aldıkları vitaminler de genellikle yetersiz gelmektedir. Omega 3-6-9 ürününü almak bozuk olan vücudun dengesini düzeltmeyecektir. Bu yüzden Omega 3 ürünü almak gereklidir. Yeteri kadar Omega 3 ve Omega 6 ile vücut dengesini bulacak ve bu sayede de bu iki doymamış yağ asidinin varlığı sayesinde Omega 9 da vücutta sentezlenebilecektir. Böylece vücuttaki her şey rayına oturmuş olacaktır.
]]>