Balen Omega 3 Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Balen Omega 3 Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Balen omega 3, İçeriğinde EPA ve DHA bin mg'lık iki yüz adet sığır jelatin içerir. Yani içeriğinde derin deniz ürünleri ve sığır jelatini içeren balen omega 3 yağları vücut tarafından üretilemeyen yağların dışarıdan alınması için üretilmiştir. Bu balen omega 3 yağları esansiyel yağ asitleridir. Omega 3 yağ asitlerinin üç ana formu bulunur. Omega üç yağ asitleri balıklarda olan ve her insanın mutlaka tüketmesi ve vücuduna alması gereken yağ asitleridir. Bu yağ asitleri vücudumuzda bulunan temel yağ asitlerini temel ana maddesidir. Bu omega üçler vücudumuzda sağlık hücrelerinin temelini oluşturduğu için çok önemli yağ asitleridir. Balık yağı takviyelerinin sağlık açısından yararının anahtarı omega üç yağ asitleridir. Omega üçleri vücudumuz kendisi üretmediği için dışarıdan alınması gerekir.

Balık yağının yani Balen omega 3'ün faydaları; özellikle nörolojik ve psikolojik rahatsızlıklarda faydası çok hissedilir. Bedenimiz yeteri kadar omega 3'e sahip değilse beyinde vücudun diğer yanlarına mesajları iletecek kolları başka bir yağ asidinden yapacaktır. Yani omega altı ile işlemi gerçekleştirecektir. Fakat birçok araştırmada görülmüştür ki omega üçün yaptığı sinir hücreleri ile omega altının yaptığı sinir hücreleri birbirinden çok farklıdır. Bu durumun sonucu ise beynimiz gelen sinyalleri yanlış algılayabilir ve bu da kişide depresyon, bipolar bozukluk ve daha başka birçok hastalığa neden olabilir. Balık yağı olan balen omega üçün diğer faydaları arasında diyabet ve diyabetin neden olabileceği rahatsızlıkları engeller. Balık yağı takviyelerinde özellikle görme kaybı riskini ve bir dizi başka rahatsızlıkların olmasını da engelleyebilir.


Balen omega üçün içerisinde bulunan asitler

  • ALA (Alphalinolenic asit),
  • DHA (Docosahexaenoic asit),
  • EPA (Eicosapentaenoic asit)'tir. Omega 3 yağ asitleri trigliserit ve kolesterol metabolizması üzerinde çok olumlu etkileri vardır.

Balen omega üç ürününün kullanım miktarı

  • Yetişkinlerde bir veya iki kapsül alınması yeterlidir.
  • On iki yaş altı çocuklar için günde bir adet kapsül yeterlidir.
Balık yağını yani hayvansal gıdaları en çok tüketenlerin içerisinde eskimolar ilk sırada gelmesine rağmen kandaki kolesterolleri çok düşük olur. Bununda sebebi içeriğindeki omega 3 yağ asitleridir. Balen omega üçün, total olan kolesterolü ve trigliserit seviyesini düşürücü etkisi bulunduğundan, kan basıncını düşürerek kanı inceltici etkisi vardır. Balık yağı balen omega üç tam bir kalp dostudur. Kalp krizi gibi ciddi rahatsızlıkların kullanan kişide riski çok az seviyededir. İyi kolesterol dediğimiz kolesterolü yükseltici etkisi de ayrı bir faydasıdır. Bazı araştırmalarda balık yağının tümöre karşı koruyucu etkisi de gözlemlenmiştir.

Ayrıca düşük kilolarda doğan çocuklarda birçok temel yağ asidi eksik olduğu için bebeklerin zekâ gelişimi geride kalır. Bu durumu iyileştirmenin en iyi yolu ise yine balen omega 3 yağ asitleridir. Bebeğe gereken yağ asitlerini verdiği için bebeğin gelişimi tamamlanarak zekâ gelişimi istenilen seviyeye gelir. Çocuklarda balen omega yağı asitleri onların zihinsel gelişimlerini olumlu etkilediği için büyüme dönemlerinde günde bir defa olarak kullanılmasında fayda vardır. Aynı zamanda Ailzamier hastalığına da iyi gelen omega 3 yağ asitleri, yetişkinlerinde rahatlıkla kullanabileceği bir yağ asidi kapsülüdür. Daha birçok olumlu etkisi bulunan balen omega üç yağ asitlerinin hangi yaşta olursa olsun belirli oran ve miktarlarda alınması herkes için iyidir.

Balen omega 3, yağ asidinin özellikle beraber kullanılmaması gereken durumların başında sentetik kan sulandırıcı ilaçlar ve düzenli olarak aspirin kullananların beraber almaması çok önemlidir. Ayrıca ameliyata girecek kişilerinde ameliyattan önce omega üç almaları sakıncalıdır. Burada aslında kanı sulandırıcı özellikte olan tüm durumlar için geçerlidir. Balen omega 3 yağ asitlerini yeni doğanlardan tutunda yaşı çok ilerlemiş kişilere varıncaya kadar gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Sağlıklı bir hayat için omega 3 kapsülleri için bedeniniz sağlıklı moraliniz yüksek olsun. Sağlıklı mutlu hayatlar sizin olsun.

Balen Omega 3 Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Omega 3 Faydaları Nedir?

Omega 3 Faydaları Nedir?

Omega 3 Kilo Aldırır mı?

Omega 3 Kilo Aldırır mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Omega 3 Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Omega 3 Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Omega 9 Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Omega 9 Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Omega 3 Şurup Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Omega 3 Şurup Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Omega 3 Dikkat Eksikliğine Faydaları?

Omega 3 Dikkat Eksikliğine Faydaları?

Omega 6 Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Omega 6 Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?