En İyi Omega 3 Besinleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

En İyi Omega 3 Besinleri

En İyi Omega 3, besin takviyelerinden biri olarak bilinir. En çok balık yağında bulunan omega 3 yağları oldukça faydalıdır. Çoklu doymamış yağ olarak da bilinen omega 3 yağ asitleri, vücut sağlığımız ve dinçliğimiz için oldukça gerekli olduğu gibi vücudumuzda üretilemediği için ek besin olarak almamız gerekir. Haftada en az iki kere balık yemenin şart olduğunu söyleyen doktorlar, kesin olarak hangi miktarda tüketilmesi gerektiğinin, yaş ve cinsiyete göre de değiştiğini belirtmektedir. Eğer çeşitli sebeplerden dolayı düzenli bir şekilde balık tüketilemiyorsa, balık yağı takviyesi ile bu açık kapatılabilir. Fakat bu konuda gerekli hassasiyet gösterilmez ve uzun süre boyunca omega 3 yağları bakımından vücut eksik kalırsa, cilt ve saç kuruluğu, göz kuruluğu, dikkat eksikliği, egzama ve kepeklenmenin yanı sıra çok ileri durumlarda kalp damar hastalıkları gibi ciddi sorunlara sebebiyet verebilir. Omega 3 yağlarının faydalarını açıklamaları ile şöyle sıralayabiliriz:

Yüksek Tansiyon: Tansiyonun düşürülmesine önemli oranda katkı sağlayan omega 3, yüksek tansiyon sebebiyle oluşabilecek kalp krizi riskini de azaltmaktadır.

Yüksek Kolesterol: En önemli faydalarından birisi de yüksek kolesterolü düşürmesidir. Oldukça yaygın olan bu rahatsızlıkla başa çıkmak için düzenli balık yemek ya da balık yağı takviyesi almak gerekir. Ayrıca omega 3, kötü kolesterolü düşürdüğü gibi iyi kolesterolü de yükseltmektedir.

Depresyon: Depresyon durumu yaşayan kişiler, depresyon ilaçları ile omega 3 alınırsa bu süreç daha çabuk ve kolay anlatılmakta, depresyon belirtileri de önemli ölçüde azalmaktadır. Her durumda olduğu gibi, burada da doktora danışılmalı ve sonra bu besin kullanılmalıdır.

Kanser: Yapılan araştırmalarda omega 3 yağları bakımından düzenli beslenen kişilerde, meme kanseri, kolon kanseri ve prostat kanseri riskinin oldukça düştüğü görülmüştür. Hatta kanser evresinde kullanılan omega 3'ün, kanserin ilerlemesini de azalttığı da tespit edilmiştir. Araştırmacılar aksi sonuçlarda elde ettiği için, doktor kontrolünde omega 3 almak en doğru seçim olacaktır.

Adet Ağrısı (Dismenore): Bayanlarda adet dönemi boyunca görülebilen şiddetli ağrı, mide bulantısı ve kusma belirtileri kişilerin yaşam kalitesini oldukça düşüren ciddi bir rahatsızlıktır. Yine yapılan araştırmalar sonucunda, omega 3 kullanan kadınlarda bu adet dönemi rahatsızlıklarının önemli ölçüde azaldığı görülmüştür.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu: Özellikle küçük çocuklarda görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun, balık yağı ve omega 3 takviyesi ile büyük oranda ortadan kalktığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte zihinsel gelişime de katkı sağlayan omega 3, ceviz ve keten tohumu gibi besinlerde de bulunduğu için, bu besinlerden de düzenli şekilde almak bu rahatsızlıkların tedavisine katkı sağlayabilir.

Astım: Omega 3'ün bir diğer faydası da iltihap azaltıcı olmasıdır. Astım hastalığında nefes daralmasının yanı sıra iltihaplanma da oluştuğu için, omega 3 yağları astım hastalarına iyi gelmektedir. Hastalığın belirtilerini büyük ölçüde azalttığı için düzenli şekilde alınması etkili olmaktadır.

Osteoporoz: Genellikle menopoz süreci sonrasında hormonal dengelerin değişmesi sebebi ile ortaya çıkan ve kemiklerde zayıflamaya yol açan hastalığa osteoporoz adı verilir. Omega 3 yağları vücuttaki kalsiyumun emilme oranını arttırdığı için, osteoporoz hastalığını yavaşlatmak ve önlemek için kullanılan besin maddeleri arasında yer alır. Bununla birlikte omega 3 yağ asitleri vücuttaki kemik gelişimini arttırdığı için bu hastalık için etkili bir besindir.

Eklem İltihabı: Eklem iltihabı olan kişilerde, eklem bölgelerinde ciddi ağrılar ve hareketlerde azalmalar oluşmaktadır. Alınan omega 3 takviyeleri, eklem iltihabı hastalığının bu belirtilerini azaltmakta ve aynı zamanda tedavi süreci boyunca doktor kontrolünde kullanılmaktadır.

Kalp Hastalıkları: Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol, kalp hastalıklarını da beraberinde getirdiği için, omega 3 yağları da tansiyon ve kolesterolü önemli oranda düşürüp dengelediği için, dolayısıyla kalp hastalıklarına da faydalı bir besin maddesi olarak bilinir. Bunun dışında, kandaki yağ oranını da düşüren omega 3 yağları, bu sayede kalp krizi geçirme riskini de azaltmaktadır. Faydaları saymakla bitmeyen omega 3 yağ asitleri, damar sertleşmesi ve damar tıkanıklığı gibi sorunların çözümü içinde kullanılmaktadır.

Zayıflama: Omega 3 içinde bulunan DHA maddesi, egzersizle birlikte alınırsa yağ yakımını hızlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Özellikle yüksek tansiyon hastaları ve aşırı kilolu kişilerde daha kolay kilo vermek için etkili bir besin maddesidir.


Bunların dışındaki faydaları da şunlardır

  • Ciltte kuruluğu önleyici özelliğinin yanı sıra sedef hastalığı tedavisinde de etkili olabilmektedir.
  • Kanser sebebiyle ani ve aşırı kilo kaybını önlemeye de yardımcı olur.
  • By pass ameliyatı sonrasında kullanılması durumunda damarların iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.
  • İleri yaşlarda görülen sarı nokta hastalığı için de faydalı bir besindir.
  • Katarakt oluşumu riski, düzenli alınan omega 3 sayesinde düşmektedir.
  • Alzheimer hastalığının beyin üzerindeki etkilerini de azalttığı söylenmektedir.
Bunca faydalarının yanı sıra gerektiğinden fazla omega 3 yağları tüketilirse, vücut sağlığı için bazı sorunlar oluşabilir. Haftada en çok üç kez tüketilmesi uygun görülen balığın da daha fazlası zararlı olabilmektedir. Her durumda mutlaka doktor kontrolü ile alınması gereken bu takviye besin, bazı kişilerde beklenmedik sonuçlar doğurabilir.

En İyi Omega 3 Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Omega 3 Eksikliği

Omega 3 Eksikliği

Omega 3 Faydaları Nedir?

Omega 3 Faydaları Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Omega 3 Kilo Aldırır mı?

Omega 3 Kilo Aldırır mı?

Omega 3 Şurup Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Omega 3 Şurup Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

En İyi Omega 3 Besinleri

En İyi Omega 3 Besinleri

Omega 3 Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Omega 3 Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Omega 3 Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Omega 3 Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?