Omega 3 Dikkat Eksikliğine Faydaları?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Omega 3 Dikkat Eksikliğine Faydaları?

Omega 3 dikkat eksikliği, halk arasında balık olarak bilinen ve çoklu doymamış yağ asitlerinden birisi olan omega 3 yağ asitleri bedenimizin normalde yerine getirmesi gereken fakat beden tarafından üretiminin zor olduğu yağ asidi türü olması sebebiyle oldukça önemli bir yeri vardır. Omega 3 yağ asidi bedenimizin ihtiyacı olan birçok yapıda önemli görevleri bulunmaktadır. Özellikle dikkat eksikliği konusunda sık sık tavsiye edilen yağ asidi türü budur.

Omega 3 bedenimizde pek çok faaliyette kullanılıyor ve bunların arasında en yaygın olarak bilinenleri kalp lie damar sağlığının korumasına yardımcı olma, beyin hücresini çepeçevre saran zarın üretimini sağlama, kanın normal bir biçimde pıhtılaşmasına yardımcı olmasını söyleyebiliriz. Son senelerde çalışılan bilimsel araştırmalar sonucunda omega 3'ün hipertansiyon ile lupus gibi bağışıklık sistemi rahatsızlıklarını önlenmesinde önemli bir faktörü olduğunu göstermektedir.

Eğer uzun süre omega 3 yönünden yetersiz bir biçimde beslenirseniz cilt ve saç kuruluğu, egzama gibi alerjilerine meydana gelmesi, kepek oluşumu, göz kuruluğunun oluşması ile dikkat eksikliği en başta olmak üzere birtakım olumsuz etkiler meydana gelebilir. Fakat yetersiz miktarda alınan omega 3'ün bu geçici problemlerden daha önemli olan (Damar ve kalp hastalıkları gibi) problemlere sebep olabileceğini unutmamak gerekir.


Dikkat eksikliği ile hiperaktivite bozuklukları


Yapılan son bilimsel araştırmalar neticesinde omega 3 ile balık yağının özellikle dikkat eksikliği ile hiperaktivite bozukluklarına karşı önleyici etkisi oldukça yüksek çıkmaktadır. Özellikle de çocuk yaşlarda hiperaktivite ile dikkat eksikliği sorunu görülürken genellikle davranışlarda gelişme yavaşlığı ile zihinsel faaliyetlerin yerine getirememesi sorununa karşı etkili bir silahtır. Yapılan araştırmalar omega 3 tüketiminin bu sorunları ortadan kaldırdığı görülmüştür.

DHA barındıran besin maddelerinin takviyeleri ile DHA yönünden zengin olan gıdaların (Ceviz ile keten tohumu gibi gıdalar) çok daha fazla alınması sayesinde diğer farklı yöntemler yardımıyla (Daha sağlıklı bir beslenme programı, daha az işlem görmüş gıdalar, daha fazla yapılan spor etkinlikleri ile daha az televizyon ve bilgisayar başında durmak gibi) yaşanma tehlikesi bulunan dikkat eksikliği ile hiperaktivite bozukluklarının etkilerini yüksek bir oranda azaltmanıza yardımcı olacaktır.


Zihin hücrelerinin onarımı ve dikkat eksikliğini önleyici yanı


Omega 3 yağ asitlerinin tüketimi hem sinir sistemini ve hem de beyin sisteminin sağlıklı bir biçimde çalışmasında oldukça etkileri olduğu yapılan birçok araştırma sonucunda ortaya konmuştur. Bununla birlikte gelişen, yenilenen ve iyileşmeye müsait hale gelen beyin hücreleri omega 3 tüketimi sayesinde dikkat eksikliğini ortadan kaldırıcı etkisi sayesinde kısa süreli yaşanacak olan hafıza kayıplarını da ortadan kaldırarak elde edilen yeni bilgilerin de uzun süreli hafızaya atılmasına yardımcı olmaktadır.

Omega-3 tüketiminin beyin ve sinir sisteminde yapmış olduğu olumlu etkilerinden birkaçı aşağıda belirtilmiştir.
  • Depresyon yaşayan bireylerin tedavisine yardımcı olur.
  • Alzheimer hastalığı ile bunama riskinin en aza indirilmesini sağlar.
  • Ruh halinde yaşanan olumsuz bozulmaları önleyip kişiye enerji verir.
  • Konsantrasyon ve dikkat bozukluklarını önler.
  • Belleğin güçlenmesini sağlar.
  • Davranış bozukluklarına karşı oldukça önemli bir yeri bulunmaktadır.
  • Saldırganlık göstergesini azaltarak bireyin sakinleştirmesini sağlar.
  • Mizaç ve kişilik üzerine yapıcı etkileri bulunmaktadır.
  • Tepkisellik noktasında meydana gelebilecek gecikmeleri önleyici etkisi bulunmaktadır.

Omega 3 Dikkat Eksikliği Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Omega 3 Faydaları Nedir?

Omega 3 Faydaları Nedir?

Omega 3 Kilo Aldırır mı?

Omega 3 Kilo Aldırır mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Omega 3 Eksikliği

Omega 3 Eksikliği

En İyi Omega 3 Besinleri

En İyi Omega 3 Besinleri

Omega 3 Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Omega 3 Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Omega 3 6 9 Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Omega 3 6 9 Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Balen Omega 3 Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Balen Omega 3 Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?