Omega 3 Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Omega 3 Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Omega 3, Omega 3 vücudumuz için gerekli olan bir vitamindir. Ancak insan vücudu bu vitamini üretemediği içinde gıdalardan alınması gereken bir çeşit yağ asididir. Çocuklarında zihinsel gelişimi için son derece faydalı bir yağdır. Omega 3 yağ asidi beslenmemize dahil etmek zorunda olduğumuz bir maddedir.

Omega 3 faydaları: Omega 3 yağ asidi en çok kalbimiz için faydalıdır. Ayrıca omega 3 damar sertliğine, yüksek tansiyona, kötü kolesterolün düşmesine, kalpteki ritim bozukluğu ve kalp krizi riskinin oluşmamasına da yardımcı olur. Omega 3 insan beyninde yapı taşıdır. Bu vitamin özellikle küçük çocuklar, hamileler ve emziren anneler içinde çok önemlidir. Omega 3 vitaminini bol alan çocukların diğer yaşıtlarına oranla zekâ yönünden daha önde oldukları görülmektedir. Omega 3 sinir sistemi hastalıkları içinde son derece önemlidir. Görmemizi sağlayan retina tabakasının gelişmesinde yardımcı olur. Omega 3 yağ asitleri bayanlarda adet sancısını hafifletir, kemik erimesine iyi gelir, ayrıca cilt güzelliği içinde vazgeçilmez bir gıdadır. Anne sütü de doğal bir omega 3 kaynağı olduğu için, annelerde ilk altı ay bebeklerine anne sütü vermektedirler. Vücutta yağın depo formu olan trigliserit seviyesini düşürür ve kalp damar sağlığını korumaya yardımcı olur. Kilo vermeyi de kolaylaştırır.

Omega 3 hangi besinlerde bulunur; Et, süt, yumurta, fındık, fıstık, ceviz, balık çeşitleri, kuru fasulye, nohut, yeşil yapraklı sebzeler, bademde de bol miktarda bulunur. Düzenli olarak omega 3 açısından zengin besinler tüketen insanlar da beyin yaşlanması gecikir. Bu nedenden dolayı Alzheimer hastalığı, depresyon rahatsızlığı, şizofreni gibi hastalıklara da iyi gelir. Omega 3 bulunan yiyecekleri haftada en az 2- 3 kez tüketmekte fayda vardır. Her gün 4- 5 adet ceviz veya yemeli, her gün yeşil yeşil yapraklı sebzelerden tüketmeli, bolca yoğurt yemeliyiz. Kuru baklagilleri haftada en az bir kere tüketmeye gayret etmeliyiz. Eğer balık tüketemiyorsak balık yağı takviyesi alabiliriz.

Omega 3'ün kanser hastalığına karşı etkileri; Vücudumuzda bulunan kötü huylu hücreleri baskı altında tutabilmek ve yok etmek için bağışıklık sistemi omega 3 yağından güç alarak, göğüs, prostat, kolon kanseri ve birçok kanser türüne de iyi gelmektedir. Ayrıca omega 3 damarları da koruyarak pıhtılaşmayı da önlüyor. Kanın tüm vücutta dolaşmasını sağlayarak el ve ayak üşümelerini azaltıyor. Omega 3 yağ asitleri cilt hücrelerini yenileyerek cilt yaşlanmasını engelliyor ve cilde parlaklık veriyor.

Omega 3'ün çocuklar için önemi; Omega çocuklar için mükemmel bir besin kaynağıdır. Omega 3 çocuklarda dikkat eksikliğine, hiperaktif çocuklarda dikkat eksikliğinden kaynaklanan öğrenme sorunlarını gidermede yardımcı olur.

Omega 3 zararları: Tükettiğimiz her vitamin gibi omega 3'ün de fazlası zararlıdır. Özellikle kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin çok dikkatli almaları gerekir. Çünkü bu hastalarda beyin kanamasına ve felçlik geçirmelerine yol açabilir. Bu hastalar kapsül şeklinde aldıkları bu takviyeyi kontrolsüzce aldıklarında yarar yerine zarar görebilirler. Alacakları dozu mutlaka bir doktora danışarak almaları gerekir. Ayrıca omega 3 açısından zengin gıdaları fazla tüketen kişiler de kilo alabilirler, ancak tablet şeklinde alınan omega 3 yağ yardımcı olmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

En İyi Omega 3 Besinleri

En İyi Omega 3 Besinleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Omega 3 Faydaları Nedir?

Omega 3 Faydaları Nedir?

Omega 3 Kilo Aldırır mı?

Omega 3 Kilo Aldırır mı?

Omega 3 6 9 Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Omega 3 6 9 Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Omega 7 Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Omega 7 Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Omega 9 Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Omega 9 Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?