Omega 3 Faydaları Nedir?
15 Mayıs 2024

Omega 3 Faydaları Nedir?

Omega 3 Faydaları, Vücudumuz için yararlı olan omega 3, vücudumuzda oluşturulmaz, bu vitaminin dışarıdan alınması gerekir, derin ve soğuk sularda yaşayan balıklar, ceviz, semiz otu ve keten tohumu gibi ürünler omega 3 yönünden oldukça zengin besinlerdir. Alabalık, uskumru, sardalya, ton balığı ve somon başta olmak üzere deniz ürünlerinin omega 3 değerlerinin önemli ölçüde ön plana çıktığı görülmektedir. Bunun yanı sıra deniz ürünleri proteinler yönünden de oldukça yüksek değerlere sahiptir. Omega 3 yağ asitleri bütün hücrelerin oluşturulmasında temel yağ asidi olarak görev alırlar. Bunlar EPA ve DHA olarak isimlendirilir.

Omega 3'ün faydaları?
 • Omega 3 EPA yağ asitleri özellikle yetişkinler de kalp damar sorunlarının önlenmesinde önemli bir etkiye sahiptir,
 • DHA yağ asitleri vücut gelişimi ve beyin fonksiyonlarının çalışmasında etkilidir,
 • Depresyon riski olan kişiler de omega 3 ölçümü yapıldığında düşük değerlerin çıktığı gözlemlenmiştir. Yetersizliğinde anksiyete (Ölüm korkusu) ve depresyon sorunları ortaya çıktığından bu durumun aşılmasında etkilidir,
 • Kalbimiz elektrik sinyalleri ile çalışır, elektriksel işlevlerin kesintisiz ve uyum içinde çalışması için santral beyin nöronlarının sağlıklı çalışması gerekir. Nöronların sağlıklı olması içinde omega 3 kullanılması gerekir, omaga 3 sinirlerin üzerini kaplayarak bir çeşit yalıtım yapmakta ve dışarıdan temasları engellediği gibi dışarıya da gereksiz elektrik atlaması yapmasına engel olmaktadır. Böylece istemsiz hareketler ve düzensiz psikolojik sorunlar oluşmamaktadır.
 • Beynimiz de bulunan yağ oranı yüzde 60'tır. Bu yağların yüzde 33'ü omega 3 yağ asitlerinden oluşur, omega 3 içeriğinde bulunan DHA yağ zinciri beyin hücrelerinin oluşumu ve çalışma şeklinden sorumludur. DHA'lar insan hayatı boyuncu nöronlar arasında bulunan snaps'ların (Bağlantı) etkinliğinden de sorumludur.
 • Erişkin bir bireyin beyninde DHA miktarının 20 gr'dan aşağı olması serotonin seviyesinin azalmasına yol açacak devamında depresyona yol açacaktır. Ayrıca hücre ve kalp yapısını koruyan, hormonal bir madde olan kaslarda kasılmaların düzenlenmesi ve ağrı hissinin azaltılmasını sağlayan prostoglandinler'in üretimi için EPA yağ zincirine ihtiyaç vardır.
 • Yapılan araştırmalar da depresyonlu deneklerden bir bölümüne omega 3 yağ asidi verilir. Bir bölümüne de plasebo (Hiç hastalığı olmayanlara verilen etkisiz ilaç) verilir. Omega 3 verilen kişiler de oldukça belirgin iyileşme görülürken diğer grupta bir iyileşme görülmemiştir. Faydası görüldüğü için iki gruba da verilmeye başlanmıştır,
 • Bir başka çalışma da ise depresyon hastası olan kişilerin kanlarında omaga 3 seviyesinin düşük olduğu tespit edilmiş, düşük DHA yağ asidi olduğunda beyin tarafından salgılanan mutluluk hormonu serotonin'inde düşük olduğu gözlemlenmiştir.
 • Son çalışmalara göre omega 3 seviyesi yükseldiğinde beyin tarafından salgılanan antidepresan etki gösteren BDNF seviyesinin artarak depresyonu bastırdığını göstermiştir.
 • Halen üzerinde çalışılmakta olan şizofreni, otizm, dikkat eksikliği ve hiperaktivite ve disleksi gibi nöral sorunların omega 3 alımı ile yok edileceği veya yavaşlatılacağını göstermektedir.
 • Çocuklarda kullanımı ile büyüme ve gelişme çağında hem fizyolojik hem de öğrenme kabiliyetini artırmaktadır,
 • Kalp damar sorunu olanlar için koruyucu etkiye sahiptir, kan basıncı düşürücü ve kan inceltici etkiye sahiptir. Fakat yapılan deneylerde aşırı kullanımı damarlar da aşırı incelmeye neden olduğu tespit edildiğinden sürekli kullanılıyor ise sene de bir ay ara verilmelidir.
 • Ceviz ve somon balığında bulunan omega 3 üzerinde yapılan araştırmalarda hangisinin etkisi nasıl olduğu araştırılmış, cevizin toplam kolesterolü ve kötü kolesterolü düşürme de etkili olduğu, somonun ise iyi trifliseritleri düşürüp iyi kolesterolü yüksettiği gözlemlenmiştir.
Omega 3 kullanımı ile ilgili uyarılar

Balık ömrü uzadıkça bünyesinde cıva ve diğer zararlı maddeler çoğaldığından köpek balığı, kılıç balığı gibi uzun ömürlü balıklar ile liman, marina, tersane gibi yerler de avlanan balıklar daha az tüketilmelidir. Bunun yanında protein değeri yüksek olan mavi yengeç vb. Ürünler de cıva yönünden yüksek değerlere sahip olduğundan tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır. Günlük omega 3 tüketimi 1 ile 3 gr. Arasındadır. Ayrıca kan sulandırıcı ilaç kullananlar doktora bilgi vermeden kullanmamalı, herhangi bir ameliyat söz konusu ise iki hafta önceden omega 3 kullanımı sonlandırılmalıdır. Bunun yanında marketler de satılan margarinler üzerinde omega 3 yazıyor olabilir, fakat bunlar da bulunan yağ asitleri uzun zincirli yağ asidi olmadığından fayda göstermezler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Omega 3 Eksikliği

Omega 3 Eksikliği

Omega 3 Kilo Aldırır mı?

Omega 3 Kilo Aldırır mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Omega 3 Dikkat Eksikliğine Faydaları?

Omega 3 Dikkat Eksikliğine Faydaları?

Omega 3 Şurup Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Omega 3 Şurup Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Omega 9 Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Omega 9 Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Omega 3 6 9 Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Omega 3 6 9 Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Omega 7 Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Omega 7 Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?